Duyurular

KADIN KAHRAMANIN YOLCULUĞU

Cesaret...Harekete Geçme...Sorumluluk...Aşk

devamı

 

Art&Therapy``de Kadınlara Özgü Oyunculuk Çalışması

Aşk ve cesaret konulu seminerimize davetlisiniz.

devamı

 

Şubat Ayı Seminerleri

Geçen ay ergenlik çağının zorluklarını aşmalarına yardımcı olmak amacıyla düzenlediğim "Çocukluktan Ergenliğe" seminerine yoğun ilgi gösteren tüm anne-babalara teşekkür ediyorum.

devamı

 

MAKALE

Rogers ve Danishden Hız alan Yaklaşım

1912 yıllarında Davranışçı psikoloji akımının karşıt görüşü olarak Gestalt Terapi, insanın içinde bulunduğu koşullara göre incelenmesi gerektiğini savunur. 
İnsanın iç alemine de nufüs edebilmek , içsel açıdan bakabilmek gerekmektedir görüşündedir. 
 
Bu görüşe bağlı olarak Fenomonolojik Görüş gün yüzüne çıkar. 
Fenomen= beş duyu ile algılanan her şey 
Numen= Beş duyu ile algılayamadığımız anlamına gelmektedir. 
 

PDF

 

İlköğretim Rehberlik Servisinde Sanatın Kullanılması

Sanat ve psikoloji birbirine kardeş iki alan daldır. İkisi de dışavurumu savunur. Neredeyse sanatçıların tümü varlıklarını ve ruh sağlıklarını yarattıkları eserlere borçludur. Bu noktadan bakıldığında sanatın tedavi edici bir özelliği olduğunu söylemek elbette mümkün, fakat çocuklarla çalıan ruh sağlığı uzmanlarının tedaviden daha çok sanatın ruh sağlığı bozukluklarını önleyici özelliğiyle ilgilenmelere daha faydalı olacağı görüşündeyim.

PDF

 

Gestalt Terapi Teknikleri

Gestalt kelimesi, Almanca’da “biçim” , “tamamlama” , “bütünleme” gibi anlamları ifade eder. Algı alanında teknik bir terim olarak kullanıldığında, algılanan nesnenin veya eklin bir anlam kazanacak biçimde bütünlemesi anlamına gelir. Aynı kelime psikoterapi anlamında kullanıldığında, kişinin bütünlemesini, yaşamının bitmemiş, bir sonuca ulaşmamış yönlerini anlamlı bir biçimde oluşturup tamamlamasını ifade eder.( Cüceloğlu,1993, sf. 485).

PDF

 


Facebookta Paylaş Facebookta Paylaş