Duyurular

KADIN KAHRAMANIN YOLCULUĞU

Cesaret...Harekete Geçme...Sorumluluk...Aşk

devamı

 

Art&Therapy``de Kadınlara Özgü Oyunculuk Çalışması

Aşk ve cesaret konulu seminerimize davetlisiniz.

devamı

 

Şubat Ayı Seminerleri

Geçen ay ergenlik çağının zorluklarını aşmalarına yardımcı olmak amacıyla düzenlediğim "Çocukluktan Ergenliğe" seminerine yoğun ilgi gösteren tüm anne-babalara teşekkür ediyorum.

devamı

 

Neler Yapıyorum?

Neler Yapıyorum?

İşte Sahnedeyim Oyunculuk Eğitim Programı:


İnisiyatif alma, irade gibi pek çok becerinin yanında, düşünce sisteminin değişmesi; kendimizden kaçmak için oynadığımız oyunlardan vaz geçilmesi, bedeni kontrol edebilmek, sesi doğru kullanabilmek gibi beceriler kazanılmasını sağlayan “İşte Sahnedeyim Oyuncu Eğitim Programı” kendine karşı dürüst olabilmeyi oyunlarla sağlıyor. Sanat terapisinin kolaylaştırıcı özelliğinden faydalanıyor. Bedeni harekete geçirerek izleyicilikten oyunculuğa terfi ettiriyor: Oynadığımız kişi ise kendimiziz.


 

Oyunculuk, hayata izleyici gerilimiyle bakmamızı engeller. Bir futbol maçını düşünün. İzleyen mi daha endişelidir oyuncu mu? Oyuncu olmak dünyaya gelmemizle birlikte beraberimizde getirdiğimiz özellikleri sergileyebilmeyi, yani tam kapasite ile performans gösterebilmeyi gerektirir. Futbol maçında oyuncu performans gösterir. Fakat, izleyici edilgenliğin gerilimini hep üzerinde hisseder. Hayatta da sahadayız, bir başka değişle sahnede; oyunumuzu sergilememiz gerektiği zamanlarda ayaklarımız geri geri gidiyor, sesimiz titriyor, bedenimiz kasılıyorsa bir sorun var demektir. Bu tepkiler ya bir şeyler sakladığımızı ya da bir şeylerden korktuğumuzu gösterir. Her iki durumda da kendimizi gerçekleştiremeyiz.

 

 

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi; bir insanın dünyaya geldiğinde neler istediğini gösteren bir piramittir. Her aşama için önemli enerjiler sarfederiz ve isteklerimizi doyurmaya çalışırız. En üst seviye oyunculuktur. Kendi hayatının başrolünü elde etmek için bazı noktalarda ciddi ev ödevlerini bitirmek gerekir. Örneğin: Güvenlik ihtiyacında takılı kalmış birini oynayalım. Bakalım senaryodaki davranışsal amaçları nelermiş?

 

 

 

Güvende olduğu ortamda kalmak ister.


Cesur değildir. Çünkü yenilikler emniyet duygusunu sarsar.


Çevresinde olup bitenler karşı duyarsızdır.


Başına bir iş gelecek diye sürekli izleyici konumundadır.


Para güvenlik için gereklidir. Para odaklı bir yaşam sürer. Parası bitince hayat da bitmiş gibidir.


Huzursuzdur.

 

Kabul görme Aşamasında takılan birini oynadığımızda beni sevsinler de ne olursa olsun diyerek bir başkasıymış gibi yaşar. Asla isteklerini ve istemediklerini tam olarak söyleyemez. Böyleleri terk edildiğinde yıkılırlar. Duyduklarınıza kulaklarınız inanamaz. Doğal bir şekilde yaptığını sandığınız her şeyin aslında zorlama bir oyun olduğunu kusarlar. “Senin için sunu yaptım! Bunu yaptım!”

 

Hayatta pek çok kişi takıldıkları evreler yüzünden bir başkasını oynamakta; mağduru oynamakta, cesuru oynamakta, savunmasızı ya da şişirilmiş bir gücü oymamaktadır. Fakat asıl mesele kendi özelliklerini oynayabilmektir. Yaşama gelmemizin, hayatta karşı başımız dik olmamızın tek yolu budur. Kendini Gerçekleştirmek... İnisiyatif alma, İrade gibi pek çok becerinin yanında, düşünce sisteminin değişmesi; kendimizden kaçmak için oynadığımız oyunlardan vaz geçilmesi, bedeni kontrol edebilmek, sesi doğru kullanabilmek gibi beceriler kazanılmasını sağlayan “İşte Sahnedeyim Oyuncu Eğitim Programı” kendine karşı dürüst olabilmeyi oyunlar sağlıyor. Sanat terapisinin kolaylaştırıcı özelliğinden faydalanıyor. Bedeni harekete geçirerek izleyicilikten oyunculuğa terfi ettiriyor. Oynadığımız kişi ise kendimiziz. Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren buna hakkımızın olduğunu düşünüyorum. Bu program bu ihtiyaçtan ortaya çıktı. Program yapılandırılmış bir haliyle aşağıda yer almaktadır. Fakat kendini keşfetmek uzun bir yolculuktur. Bu yolculuk dıştan içe,daha sonra da içten dışa gerçekleşir. Program ister bir haftalık atölye çalışmaları halinde ister 6 aylık akademi programı halinde de verilebilir. İlgilenenlerin benimle bağlantı kurmasında fayda olduğunu düşünüyorum. info@pinartoker.com

 

İşte Sahnedeyim Oyuncu Eğitim Programı için tıklayın.

 

Bireysel Psikoterapi Seansları ve Rorschach Projektif Testi:

 

Ruh Sağlığınızı Emin Ellere Teslim Edin!


Nedeni bilmediğimiz bir kaygı içindeyiz. Bunun sebebi bütünleşmeye olan ilgiyle birlikte yarım kalan işlerimizin, çözemediğimiz yönlerimizin karanlık odalara tıkıştırılıp üzerine kilitler kilitlenmesi olabilir. Bütünleşme yani kendini gerçekleştirme; benim kullanışımla “Kendi hayatında Başrol Oynama”, karakterimizi iyi tanımak onun gizli kapaklı yönlerini de cesurca görebilmekle gerçekleşir. Yadsıdığımız, üstü örtünü örttüğümüz, halının altına iteklediğimiz her anı ya da özellik bir gün yapmadığımız ev ödevleri gibi karşımıza çıkar. Sebebini bilmediğimiz kaygı ve gerilim, hedefi olmayan stres hastalıklara yol açar. İlaç kullanımı artar. Yaygınlaşan ilaç kullanımının sebebi, terapi seanslarında kaçarak alternatif arayışlara gidilmesi olabilir.


Son günlerde, ruh sağlığı konusunda herkes bir şeyler yaptığını iddia ediyor. Dişimiz ağrıdığında mahallenin marangozuna gitmediğimize göre ruhumuz ağrıdığında da “ben çözerim” diyen herkese yönelmeyin. Çoğu zaman işinin ehli olmayan eller, iyi niyetle bile olsa ruhu açıyor ve insanları ameliyat masasından gözünü açıp yarası açık yürüyüp giden birine çeviriyor. Seanslarım sırasında kullandığım “Rorschach Mürekkep Lekesi Testi”nin kullanım ehliyetini Rorschach ve Projektif Testler Derneği Başkanı Sayın Hocam Prof. Dr. Tevfika TUNABOYLU-İKİZ’den iki yıl süren eğitimi tamamlayarak almış bulunmaktadır. Drama, sanat terapisi ve oyunculuk ile ilgili uygulamalarımla ilgili ehliyetlerimin hangi üniversitelerden alındığını özgeçmişimde bulabilirsiniz.

 

http://www.rorschachturk.org/


http://www.roehampton.ac.uk/Short-Courses-Futures/Psychology-Short-Courses/Dramatherapy-Foundation-Course-2013/


http://www.bahcesehir.edu.tr/sosyalbilimler/ilerioyunculuk


Büyülü Seanslar


İstanbul’un en güzel boğaz manzarasında gerçekleştireceğimiz seanslarda her an kendinizi bir resim ya da drama çalışmasının içinde bulabilirsiniz. Amacım sadece birlikte güzel vakit geçirmek değil; sizin ruh dünyanızda ne kadar kapalı ve havasız bölge varsa buraların kapılarını açmaktır. Derinlere dalmak cesaret gerektirir. Fakat unutmayın; kendinizi bir bütün kişilik olarak algılama ve kendinizi tanıma yolunda bu derin temizlik mutlaka er-geç gerçekleşmelidir.


Bir psikoterapi seansı ortalama 7-10 seans içinde sonlanır. Özellikle 4. veya 5. Seanslarda değişime karşı direnç gösterebilirsiniz. Bunun nedeni ruh dünyanızdaki duvarların teker teker yıkılmasına karşın kendinizi korunmasız hissetmeniz olabilir. İnsanlar bazen farkında olmadan sorunlarına sarılırlar. Tam kurtulacaklarını hissettiklerinde de ürkmeye başlarlar. Sonlandırma olmadan seansları terk etmek tehlikeli olabilir. Eğer bireysel psikoterapi almak istiyorsanız değişime açık olmanız, haftada bir gün 1 saat görüşeceğimizi göz önünde bulundurmanız birlikte daha verimli çalışmamıza neden olacaktır. Terapötik ilişki; arkadaşlık, dostluk ilişkisinden çok farklıdır. Uzmanı olduğum alanda sizinle kendi kişiliğinizde bir yolculuğa hazırsanız temasa geçelim. Gizlilik psikoterapi sürecinde esastır.

Facebookta Paylaş Facebookta Paylaş